شرکت اندیشه نگاران کیا کار خود را از سال 1383 در حوزه سیستم های هوشمند حمل و نقل (ITS) و انجام مشاوره، آموزش، پژوهش و مطالعات در موضوعات مرتبط با حمل و نقل آغاز نمود. این شرکت برای اولین بار کلاس­ های آموزشی حمل و نقل برای مدیران و رانندگان بخش بار و مسافر را در کشور برگزار نمود. چاپ 9 کتاب در زمینه حمل و نقل در طول سال های برگزاری کلاس های آموزشی از جمله اقدامات این شرکت جهت تقویت و بالا بردن کیفیت کلاس های آموزشی در کشور می باشد. اجرای پروژه های ممیزی ایمنی راه های کشور، اجرای پروژه مطالعه تشخیصی و ارائه طرح ارتقای ایمنی نقاط پر تصادف راه های کشور و پیاده سازی نظام کنترل تخلف اضافه بار وسایل نقلیه باری در شهر تهران از جمله پروژه های برجسته این شرکت در زمینه های مطالعات حمل و نقل به حساب می آید.

شرکت اندیشه نگاران کیا همچنین برای اولین بار در ایران با اجرای سامانه­ های توزین در حال حرکت (WIM) در 11 محور مختلف در کشور، کار خود را در زمینه طراحی، اجرا و نگهداری از سامانه های هوشمند حمل و نقل (ITS) آغاز نمود. این شرکت با داشتن نمایندگی و گواهینامه شرکت Kistler سوئیس به عنوان اولین و تنهاترین شرکت دارای گواهینامه نصب سنسورهای وزنی کوارتز در ایران شناخته می شود. فعالیت این شرکت در زمینه سامانه های حمل و نقل هوشمند با طراحی و اجرای سامانه ترددشماری وسایل نقلیه بر مبنای لوپ های مغناطیسی ادامه یافت. با طراحی سامانه های کنترل سرعت لحظه ای و متوسط بر مبنای لوپ های مغناطیسی و بر مبنای پردازش تصویر و همچنین طراحی موتور پلاک خوان وسایل نقلیه (ANPR)، فعالیت این شرکت در جهت خودکفایی در زمینه طراحی، اجرا و نگهداری از انواع سامانه های هوشمند حمل و نقل به سطح مطلوبی رسیده است. طراحی و ساخت سامانه های ترددشمار وسایل نقلیه بر مبنای استفاده از دوربین به جای لوپ های مغناطیسی، از دیگر دستاوردهای جدید این شرکت به حساب می آید. 

این شرکت موفق به ساخت دستگاه توزین حین حرکت خودرو با استفاده از قابلیت سنسورهای وزنی شده است که گواهی ثبت اختراع آن در ادامه قرار داده شده است.

گواهی ثبت اختراع دستگاه توزین حین حرکت خودرو با استفاده از قابلیت سنسورهای وزنی